İslami Bilgi Paylaşım Ve OnLine FLiM İzLeMe

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
İslami Bilgi Paylaşım Ve OnLine FLiM İzLeMe

Sanal Alemde GerÇek DosTLukLAr

Şebnem Ferah Biyografisi

isomix
    isomix
    Admin
    Admin

tecrübe puanı : 50757
    Rep : 1

Şebnem Ferah Biyografisi  Empty Şebnem Ferah Biyografisi

Mesaj tarafından isomix Ptsi 13 Ara. 2010 - 15:48

Şebnem Ferah Biyografisi  Sebnem-ferah-resim-010c
    Mesleği: Ses Sanatçısı
    Doğum Yeri: Yalova
    Doğum Tarihi: 12 Nisan 1972

Şebnem Ferah, 12 Nisan 1972'de Yalova'da ailenin üç kızından en küçüğü olarak dünyaya geldi. Şebnem, İlkokulda mandolin ve solfej dersleri almaya başladı. Liseyi Bursa Özel Namık Sözeri Lisesi'nde yatılı olarak okudu. İlk kez lise yıllarındayken okul orkestralarında ve küçüktopluluklar önünde çalmaya başladı. "Pegasus" adlı grup ile bir süreçalıştıktan sonra 80li yılların başında Bursa'da bir stüdyo sayesindehayalini kurduğu kız grubu olan "Volvox"u kurdu. 1988 yılında "Volvox"ile birçok yerde sahne alan sanatçının, ODTÜ Ekonomi Bölümü'nü kazanması sebebiyle grup arkadaşlarından uzun bir süre ayrı kaldı. Bu bölümü 2. sınıfta bırakarak İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne kaydoldu. Grup üyeleri arasından Özlem Tekin gibi isimlerin bulunduğuVolvox'un 1994 yılında dağılmasından sonra Şebnem Ferah, soloçalışmalarına ağırlık verdi. Onno Tunç ve Sezen Aksu'nun dayardımlarıyla ilk albümü olan "Kadın" 1996 yılında piyasaya çıktı. Bualbümde yer alan "Vazgeçtim Dünyadan" adlı parça ile kısa sürede büyükbir çıkış yakaladı. İlk klibini albümün çıkış parçası olan "Vazgeçtim Dünyadan"ageçtikten sonra arkasından aynı albümde yer alan "Yağmurlar", "Bu AşkFazla Sana" ve "Fırtına" adlı parçalarına klip çekti. İzmir Ege Üniversitesi'nde verdiği ilk konserinde çok büyük bir ilgiyle karşılandı. Albüm çalışmasından sonra yurtiçi turnesine çıkan sanatçı biryandan da bar programlarına devam etti. 1998 yılında büyük bir acıyaşayarak ablasını kaybetmesi üzerine bir süre aktif müzik yaşamındanuzak kaldı. Bu uzun sessizliğin ardından 1999 yılında "Artık KısaCümleler Kuruyorum" adlı albümünü piyasaya çıkardı. "Bugün" adlı çıkışparçasını yitirdiği ablasına ithaf etti. İskender Paydaş ve Pentagram ekibiyle çalışan sanatçı bu albümden ikinci klibini "Artk Kısa Cümleler Kuruyorum"a çekti. Bis sonraki albüm çalışmasını sürdürürken 17 Ağustos 1999depreminde babasını kayneden sanatçı, albüm çalışmalarına kısa bir araverdikten sonra 2001 yılında "Perdeler" adlı üçüncü albümünü piyasayasürdü. Ozan Tügen, Buket Doran, Metin Türkcan, Aykan İlkan ve CerenTügen'den oluşan kendi grubuyla çalışmaya başlayan sanatçı bu albümündeyer alan "Perdeler" adlı parçasını Apocalyptica ile yorumladı. 2003 yılında "Kelimler Yetse" adlı yeni albümü ile sevenleriylebuluşan sanatçı, bu albümden "Ben Şarkımı Söylerken" parçası ile çıkışyaptı. Albüm çalışmalarının yanında düetlere de yer verdi ve MüzeyyenSenar, Polad Bülbüloğlu, Kargo, Teoman, İlgi Özdikmenli, Sezen Aksu,Ogün Şanlısoy, Haluk Levent ve Bülent Ortaçgil gibi isimlerleçalışmalar yaptı. 2 yıl süren hazırlık aşamasından sonra 2005 tarihinde "CanKırınları" adlı 5. stüdyo albümü ile geri dönüş yaptı. İlk klibi "CanKırıkları" adlı parçaya çektikten sonra arkasından "Çakıl Taşları" adlıklibi müzik kanallarında gösterilmeye başladı. 10 Mart 2007 tarihinde Bostancı Gösteri Merkezi'ndeOrhan Şallıel yönetimindeki İstanbul Senfoni Projesi Orkestrası ileverdiği konserin DVD'si ve CD'si sanatçının ilk konser albümü olarakpiyasaya sunuldu. Konser DVD'si Türkiye'de bir ilke imza atarak 500binin üzerinde satışa ulaştı. Şebnem Ferah, müzikal çalışmalarının yanında film seslendirmeçalışmalarından da bulundu. "Küçük Denizkızı" adlı filmde yer alan "ODünyada" adlı parçayı seslendirdi. Bazı reklam cingıllarında dakarşımıza çıkan sanatçı Akbank'ın reklam müziğini seslendirdi.Şebnem Ferah Albümleri

- Kadın (1996)
    - Artık Kısa Cümleler Kuruyorum (1999)
    - Perdeler (2001)
    - Kelimeler Yetse (2003)
    - Can Kırıkları (2005)
    - 10 Mart 2007 İstanbul Konseri (2007)

Forum Saati Ptsi 20 Mayıs 2024 - 17:20